POP3 a IMAP

POP3 a IMAP jsou protokoly pro příchozí poštu. IMAP je novější protokol, který je o dost pokročilejší než POP3 proto doporučuji v e-mailových klientech nastavovat raději IMAP. K nastavení mailové schránky budete potřebovat ještě protokol SMTP.

Kde najdu POP3 nebo IMAP?

Výpis těch nejpoužívanějších IMAP a POP3 adres najdete níže, pokud používáte webmail od někoho jiného, podívejte se do schránky bude uveden v prvním e-mailu ohledně registrace webhostingu.

Seznam nebo Email.cz

  • imap.seznam.cz
  • pop3.seznam.cz

Centrum mail

  • imap.centrum.cz
  • pop3.centrum.cz

Tiscali.cz

  • imap.tiscali.cz
  • pop3.tiscali.cz

Gmail mail

  • imap.gmail.com
  • pop.gmail.com

POP3 A IMAP pro webmaily

IMAP (Internet Message Access Protocol)

Protokol IMAP umožňuje trvalé (tzv. on-line) připojení k e-mailové schránce. Díky tomu je možné s celou poštovní schránkou plně pracovat z libovolného místa. Všechny zprávy a složky jsou uloženy na poštovním serveru a na počítač se stahují jen nezbytné informace, takže při zobrazení složky se stáhnou jen záhlaví zpráv a jejich obsah až v případě, že zprávu chce uživatel přečíst. U jednotlivých zpráv se uchovává jejich stav (nepřečtená, odpovězená, důležitá), uživatel může zprávy přesouvat mezi složkami, složky vytvářet, mazat, prohledávat na straně serveru apod. Protokol umožňuje současné připojení více klientů zároveň.

POP3 (Post Office Protocol)

POP je internetový protokol, který se používá pro stahování e-mailových zpráv ze vzdáleného serveru na klienta. Jedná se o aplikační protokol pracující přes TCP/IP připojení. V současnosti je používána zejména třetí verze (POP3), která byla standardizována v roce 1996 v RFC 1939.

POP3 je následníkem protokolů POP1 a POP2 (označení POP už dnes téměř výhradně znamená POP3). V současné době používají téměř všichni uživatelé elektronické pošty pro stahování e-mailů programy využívající POP3 nebo IMAP.

Ze vzdáleného serveru se stáhnou všechny zprávy, třeba i ty, které uživatel číst nechce, nebo spam (pokud ho již nefiltruje poštovní server). Většina POP3 serverů sice umožňuje stáhnout i pouze hlavičky zpráv (a následně vybrat zprávy, které se stáhnou celé), ale podpora v klientech vesměs chybí. Tuto nevýhodu může odstranit protokol IMAP, který pracuje se zprávami přímo na serveru.

Pro odesílání zpráv se používá protokol SMTP, nezávisle na použitém protokolu pro příjem pošty.

Co je lepší IMAP nebo POP3?

IMAP je lepší. IMAP je protokol pro přístup k internetové poště, jenž je modernější než POP3. Jedná se o obousměrný protokol, který kopíruje poštu ze vzdáleného serveru do mailového klienta, přičemž původní kopie zpráv zachovává na serveru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

POP3 a IMAP

Nejnovější návody

Nejnavštěvovanější

Co je spam?

SPAM je nevyžádaná hromadně rozesílaná elektronická pošta. Tato sdělení také mohou obsahovat podvodné a zavádějící informace nebo nebezpečný software.

Email přihlášení Potřebujete vytvořit web? Tvorba webových stránek